REKLAMA

Mieszkańcu Rzeszowa! Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na swoim OC!

Zakup OC kojarzy Ci się z dużym wydatkiem? Nie musisz przepłacać za swoje ubezpieczenie, jeśli dowiesz się, jak szukać najtańszych propozycji. Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić bez wychodzenia z domu. Przekonaj się, co wpływa na wysokość składki oraz w jaki sposób ją skutecznie obniżyć.

Według danych portalu Rankomat.pl w I kwartale 2024 r. średnia cena OC dla mieszkańców Podkarpacia wynosiła 484 zł. To zdecydowanie mniej w porównaniu do kierowców z Pomorza, gdzie ta stawka wynosiła 680 zł.

Co wpływa na wysokość składki OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas obliczania składki OC biorą pod uwagę wiele czynników dotyczących właściciela oraz samego pojazdu. Na ich podstawie szacują ryzyko spowodowania kolizji czy wypadku, co jest równoznaczne z koniecznością wypłaty odszkodowania

Jednym z parametrów branych pod uwagę jest wiek kierowcy. Zdecydowanie najdroższa jest polisa dla osób młodych, które dopiero zdobywają doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Są oni uważani za potencjalnie największe zagrożenie na drodze. Doskonale widać to w średnich cenach ubezpieczeń w 2023 r., które wynosiły kolejno:

 • 2 018 zł – 18 lat,
 • 1 600 zł – 22 lata,
 • 700 zł – 28 lat,
 • 500 zł – 45 lat,
 • 446 zł – 61 lat.

Duży wpływ na koszt zakupu OC ma także miejsce zamieszkania. Mieszkaniec Rzeszowa zapłaci za swoje ubezpieczenie więcej w porównaniu z osobą, która na co dzień porusza się swoim samochodem np. po Rymanowie-Zdroju. Natężenie ruchu oraz statystyki wypadków także wpływają bowiem na to, ile trzeba zapłacić za OC.

Parametry samochodu, które są brane pod uwagę przez towarzystwa, to przede wszystkim:

 • marka i model,
 • moc i pojemność silnika,
 • przebieg, 
 • rok produkcji.

Każda firma w inny sposób traktuje wymienione czynniki, a dodatkowo może również uwzględniać dodatkowe parametry. 

Ile kosztuje OC dla mieszkańca Rzeszowa?

Zanim dowiesz się, jak obniżyć swoją składkę OC, zapoznaj się z poniższą kalkulacją. Została ona przygotowana dla mieszkańców Rzeszowa w różnym wieku, którzy poszukują ubezpieczenia swoich samochodów. Przekonaj się, ile musi zapłacić każdy z nich w poszczególnych towarzystwach.

20-letnia kobieta, Ford Kuga 2021 r., silnik Diesla 2.0

38-letni mężczyzna, Honda Civic 2022 r., silnik benzynowy 2.0 

26-letni mężczyzna, Mazda 3 2018 r., silnik benzynowy 2.0

64-letnia kobieta, Opel Corsa 2020 r., silnik Diesla 1.5

Beesafe

2 074,41 zł

1 225,77 zł

920,87 zł

642,67 zł

Trasti

2 017,00 zł

519,00 zł

895,00 zł

481,00 zł

Balcia Insurance

640,00 zł

1 077,00 zł

764,00 zł

Benefia

5 149,00 zł

707,00 zł

1 316,00 zł

629,00 zł

Jak widzisz, składki OC różnią się od siebie diametralnie.  20-letnia mieszkanka Rzeszowa z samochodem Ford Kuga może zaoszczędzić nawet 3 000 zł. Jak to zrobić? Wystarczy, że skorzysta z porównywarki dostępnej w Internecie. Z jej pomocą szybko i bez wychodzenia z domu można sprawdzić propozycje poszczególnych firm ubezpieczeniowych.

Jak korzystać z porównywarki ubezpieczeń?

Porównywarka polis to intuicyjne narzędzie, którego obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy, że uzupełnisz w niej niezbędne pola dotyczące danych właściciela samochodu oraz samego pojazdu. Na ich podstawie algorytmy narzędzia przeszukają oferty ubezpieczycieli i przedstawią je w formie praktycznego zestawienia. W ten sposób znajdziesz ubezpieczenie komunikacyjne OC w najlepszej cenie.

 Pamiętaj, że zakres ochrony i sumy gwarancyjne w przypadku tej polisy są regulowanie odgórnie przepisami prawa. Oznacza to, że nawet w przypadku, gdy dostaniesz droższą propozycję samego OC bez żadnych rozszerzeń, nie zagwarantuje Ci ona lepszego wsparcia. Nie ma więc potrzeby przepłacać za tę polisę. Możesz bez obaw zdecydować się na najtańszą opcję. Aby ją znaleźć, skorzystaj z porównywarki ofert.

Jak zaoszczędzić na OC?

Kalkulator ubezpieczenia OC to jeden ze sposobów na to, aby nie przepłacać za polisę. Powinieneś jednak poznać także inne rozwiązania, które umożliwią Ci płacenie niższych składek. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim:

 • wybór samochodu, którego OC jest najtańsze – sprawdź statystyki mówiące o tym, które marki najrzadziej biorą udział w wypadkach i kolizjach, postaw także na auto z małym silnikiem,
 • bezpieczną jazdę – za każdy bezszkodowy okres otrzymasz zniżki, które obniżą kolejne składki OC,
 • dopisanie współwłaściciela – jeśli masz taką opcję, wybierz doświadczonego kierowcę, który podzieli się z Tobą swoimi zniżkami.

To tylko kilka propozycji, które pozwolą Ci płacić mniej za ubezpieczenie.

Zakup ubezpieczenia OC — podsumowanie

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich zarejestrowanych pojazdów mechanicznych. Bez niego nie można legalnie poruszać się po drogach. Brak OC skutkuje nałożeniem kary finansowej. W przypadku samochodów osobowych stawka obowiązująca do końca czerwca 2024 r. za opóźnienie powyżej 14 dni wynosi 8 480 zł. Pamiętaj jednak także o tym, że spowodowanie kolizji czy wypadku nieubezpieczonym samochodem wiąże się jeszcze większymi problemami. W takiej sytuacji możesz być zobowiązany do zwrotu Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu równowartości odszkodowania wypłaconego poszkodowanemu. 

20-05-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)